תכנון מטבח תעשייתי לעסקי המזון

מטבח תעשייתי הוא יותר מאוסף תנורים מחוברים בדלפקי נירוסטה – אלא מדובר במוסד של ממש, בעל דרישות, חוקים ואפיון משלו. על מנת להקים מטבח חדש לעסקי המזון (או לפעמים אפילו רק כדי לשדרג מטבח קיים) כדאי לבצע תכנון נכון ומקיף מבעוד מועד, להתייעץ עם מומחים ברישוי עסקים ולהבין היטב באילו תקנות המטבח מחויב. כל אלה יחסכו מכם זמן, כאב ראש, וכמובן לא מעט כסף.

 

מטבח מרווח, יעיל ונוח

בניגוד למטבח ביתי ופרטי, עלינו לתכנן מטבח תעשייתי כך שיהיה מסוגל להפיק כמויות גדולות של מזון במהירות, ביעילות ובנוחות בכל יום ביומו במשך הרבה שעות. לשם כך יש לקחת בחשבון פרטים רבים, החל מסוג החומרים שנשתמש בהם כך שיהיו עמידים לשימוש אינטנסיבי וגם קלים לניקוי – כמו נירוסטה – ועד גודלו של החלל ושל הציוד הממוקם בו, המרחק בין פרטים שונים, המיקום שלהם והמיקום היחסי ביניהם, והמרחב שאנו מאפשרים לעובדי המטבח לנוע בו.

 

התאמת המטבח לצרכי הלקוח

במקביל לכך שיש לנו דרישות גבוהות מתכנון מטבח תעשייתי, הלקוח יגיע גם עם צרכים אישיים ומותאמים לסוג העסק ולאופי שלו. ישנו הבדל גדול בין מטבח שמשרת מסעדת בוטיק או גורמה, לכזה שממוקם במסעדת מזון מהיר, מטבח של בית מלון או אפילו למטבחים מוסדיים כמו אלה שנמצאים בבית חולים, בתי ספר וכו'.

מטבח תעשייתי

התאמת המטבח לתקנות משרד הבריאות

אם ניקח בחשבון את הדרישות הגבוהות המצופות ממטבחים תעשייתיים, ומצד שני את האחריות הכבדה שיש עליהם לספק מזון איכותי ונקי ללקוחותיהם (בעיקר כאשר מדובר במטבחים מוסדיים המשרתים חלקים גדולים מהציבור) לא פלא שמשרד הבריאות קבע לא מעט תקנות ודרישות לגבי הקמת מטבח תעשייתי.
תקנות משרד הבריאות יכולות להיות מסועפות וסבוכות, ואף להשתנות משמעותית לפי סוג המטבח שאתם מקימים ואיזה סוג של בית עסק הוא נועד לשרת. כמה דוגמאות כוללות:

  • מטבח של מסעדה רשאי להכין ולמכור ארוחות מבושלות בלבד, וזאת רק כאשר המטבח עונה על תוכנית המפרט המצויה בחוק: לפחות 3 כיורים שונים, מתקן מנדף מעל עמדת הבישול והטיגון, ובנוסף לזאת הפרדה של מדורי המטבח השונים לפי תפקידיהם השונים: שטיפת כלים, טיפול במזון גולמי, בישול וצילחות.
  • מטבח לאפיית בורקס נדרש ל-2 כיורים לפחות, אבל על אחד מהם להיות מוקדש לשטיפת התבניות. המטבח רשאי למכור בורקסים שהגיעו אליו במצב קפוא ונאפו במקום, כל עוד ספק חומרי הגלם הקפואים הוא בעל רישיון תקין משלו. בנוסף, עסק זה איננו רשאי להחזיק במקום ובוודאי שלא למכור מזון מן החי, כלומר בשר, עוף או דגים.
  • גם מטבח של בתי קפה נדרש רק ל-2 כיורים, אבל בנוסף אליו נדרשים שני משטחי עבודה המיועדים למזון גולמי. אם המטבח מכיל כיריים, לא יהיו בו יותר מ-4 להבות, ולפחות שליש משטחו יוקדש למלאכת ניקוי וייבוש הכלים.

 

ייעוץ מקצועי בתכנון מטבח תעשייתי

כפי שאפשר להסיק מהדוגמאות האלה – תקנות לבניית מטבח תעשייתי עלולות להיות עסק מורכב ומבלבל ביותר, שתלוי מאוד באופן שבו תרצו (ותוכלו) להגדיר את המטבח שלכם. זו אחת הסיבות שכל כך חשוב להיעזר בליווי חברה מקצועית בתחום רישוי עסקים ובעלת ניסיון בתכנון בתי עסק בענף המזון בפרט.

תכנון לקוי של מטבח העסק שלכם עלול לעלות לכם ביוקר, גם מבחינת קנסות שאתם עלולים לקבל וגם מבחינת עיכובים בפתיחת בית העסק, שיפוצים שיהיה עליכם להכניס במטבח אחרי שהעבודה כבר הושלמה ועוד.

ביופוד – מומחים ברישוי עסקים בענף המזון, אנחנו מלווים עשרות לקוחות בכל שלבי הליך הרישוי- משלב תכנון המטבח ועד לקבלת הרישיון. הצוות של ביופוד מונה אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, וכולל בין היתר טכנולוג מזון, שף, יועץ קולינרי, תברואן מוסמך, יועץ בטיחות מזון ועוד.

באמתחתנו עשרות רבות של מטבחים תעשייתים שתיככננו וליווינו ועודנו מלווים גם בימים אלה. המטבחים הללו נהנים מאופטימיזציה מיטבית של החללים, עמידה קפדנית בתנאי משרד הבריאות וכמובן חוסכים כספים רבים בזכות תכנון ראוי והבנה מעמיקה של התחום.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר במידה ואתם מעוניינים בייעוץ תכנון מטבח תעשייתי או שירותי רישוי אחרים.